1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>


ارسال شده در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۴

نعناع گربه ای  -  Catmint
نام علمی : Nepeta Cataria
خانواده : نعناعیان - Lamiaceae
بومی منطقه : اوراسیا
نام های دیگر: پونه سای گربه ای , علف گربه , Catnip , Catmint,cat-mint
نور محیط آبیاری و رطوبت دمای ایده آل محیط خاک و تغذیه
زیاد کمی مرطوب ١٨درجه سانتیگراد
مخلوط خاک تورب خزه ، لوم ، ماسه و پرلیت

گیاهی است از تیره نعنا متعلق به اروپا که در مرکز، غرب، جنوب غرب آسیا، هیمالیا، شمال آفریقا و شمال آمریکا می‌روید. پراکنش آن در ایران، شمال، شمال غرب، مرکز و جنوب می‌باشد.

cataria گیاهی است چند ساله، کرک دار و معطر که ارتفاع آن تا ۵/۰ متر می‌رسد. ساقه‌های آن راست و منشعب می‌باشد. Nepeta cataria از دیرباز به عنوان گیاه دارویی در طب سنتی چین و اروپا مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این گیاه بومی اروپا و خاورمیانه است که بعدا" به آمریکای شمالی و دیگر مناطق معتدل منتقل گردیده، در حاشیه مزارع، زمینهای شخم نخورده، کنار خطوط راه آهن و جاده ها و پرچین ها می روید.

(نعناع گربه)،این گیاه عطر تند نعناعی مطبوعی دارد بهمین دلیل گربه ها عاشق آن می شوند همچنین وقتی گیاه کوبیده شود یا قسمتی از آن بریده شود و بوی آن متصاعد شود باعث تقویت قوه ی بینایی گربه ها می شود.گربه ها در هنگام نزدیک شدن به گیاه خود را به آن می مالند و گیاه را بر روی زمین پهن کرده و روی آن می غلتند،عطر این گیاه چنین تاثیری بر روی انسان ندارد.

برطبق نوشته های موجود،یک باغبان بریتانیایی در قرن هجدهم عقیده داشت که گربه ها هرگز این گیاه را خراب نمی کنند حتی اگر تازه جوانه زده باشد.

علف گربه گیاه بادوامی است شبیه نعناع،بوی تند و تا حدی نامطبوع دارد.طول ساقه های آن به ۳۰ سانتی متر تا ۱ متر می رسد،شاخه های فرعی آن پوشیده از کرک است،برگهای آن خاکستری مایل به نقره ای می باشد و لبه های آن دندانه دار و قلبی شکل بوده و پشت برگها صاف و نرم است.سنبله هایی ۲ لبه و پر گل و به رنگ سفید دارد که از اواخر بهار تا اواخر تابستان در در قسمتهای بالای ساقه پدیدار می گردند.قسمتهای بالای گل حاوی نقاطی برنگ قرمز تا بنفش می باشد، رنگ پرچم گلهای آن از قرمز پررنگ تا ارغوانی می باشد و همین امر موجب می شود زنبورهای عسل به سمت آن جلب شوند.

دم کرده آن به عنوان نوشیدنی محرک، استفاده عمومی داشته و امروزه نیز در برخی از فروشگاههای مواد غذایی به صورت مخلوط با عنوان چای گیاهی فروخته می‌شود.

کارشناسان گیاه درمانی معاصر به خصوص در امریکا، اعتقاد وافری به این گیاه دارند و در حال حاضر آن را به عنوان آرام بخش، مسکن ملایم، رافع اختلالات هاضمه و تب بر (با تشدید تعرق) توصیه می‌کنند. به علاوه دم کرده این گیاه به علت طعم ملایم خود در درمان سرماخوردگی، بیقراری و تب کودکان به راحتی قابل استفاده است.

مطالعات نشان می‌دهد که اسانس N. cataria خواص بیولوژیکی و فارماکوژیکی دیگری نیز دارد. اسانس این گیاه به علت دارا بودن پنتا لاکتون، دارای خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی است و بر روی قارچهای جنس‌های میکروسپوریوم، آسپرژیلوس وپنی سیلیوم و باکتریهای جنس استافیلوکوک موثر است.

نعناع گربه ای به همراه دو گیاه دیگر به نام های رزماری و گل جعفری یا marigold تولید بوی نامطبوعی میکنند که پشه ها را فراری میدهند. با کاشت این سه گیاه در کنار هم , علاوه بر داشتن میطی زیبا از شر پشه ها نیز خلاص میشوید.

به عمق ۲ الی ۵ سانتیمتر خاک گلدان را برداشته و کود ورمی کمپوست گیلدا را جایگزین نموده و با خاک سطحی مخلوط کنید.
در صورت جابجایی گلدان معادل ۲۰% الی ۴۰% از حجم گلدان جدید را کود ورمی کمپوست گیلدا و الباقی را با خاک معمولی مخلوط نمائید.

گالری تصاویر نعناع گربه ای:
  (برای ذخیره تصویر بر روی آن راست کلیک نمایید و گزینه Open in new Tab را انتخاب نمایید.)


فروشـگـاه هـای بــرتــر


..............................................


..............................................

گــل هــا و گــیــاهــان

    
    
    
    
    

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

 

 

 

 

 

 

 

آمار بازدید از وب سایت

English | فارسی

جستجو در سابت

گــــــیـــــلــــــدا کــــــــو د

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

سفارش تلفنی

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

سفارش اینترنتی

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

فروش اینترنتی

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

گـــــــیــــــلــــــــدا کـــــــــــــو د

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~